Sevgili dostlar,değerli hemşerilerim

06.06.2007 Çarşamba günü T.C. Essen başkonsolosu sayın M.Munis Dirik tarafindan gerçekleştirilen Ankara evimizin açılışında gösterilen ilgi ve alakaya şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ederek başlamak istiyorum.
Ankaralı olsun ya da olmasın Ankara'ya, ilçelerine ve Ankaralı'ya hizmet eden bütün insanlarımızı sevgi ve saygılarımızla kucaklıyoruz. Ankara kültürünü yaşamak yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak, kendimizi iyi bir şekilde temsil edebilmek için Ankaralılar Kültür ve Dayanisma Derneği olarak, birlikten kuvvet doğar ilkesiyle yola çıkmış bulunmaktayız. Daha önemlisi bir milleti ayakta tutan en önemli unsurlardan birininde VATAN, BAYRAK VE MİLLET kavramlarının yanında KÜLTÜRÜN yaşanması ve yaşatılması hususuda biz Ankaralılar için oldukça önem arzeden husustur. Sözde entegrasyon,uyum adı altında yok olmaya yüz tutmuş milli değerlerimize kültürümüze sahip çıkmak bizler için kaçınılmaz bir önem arzetmektedir. Ayni zamanda yaşadığımız toplumada entegre olmak için de kurumlarla ortaklaşa çalışmalarımızı en üst düzeyde yapmaktayız. Ankaralılar olarak aileler arasında tanışıp kaynaşmak,çocuklarımızın tanışmasını saglamak,gelenek ve göreneklerimizi yaşamak ve yaşatmak için çalışmaktayız.
(Bu arada anlatmadan geçemeyeceğim bir olayı size aktarmak istiyorum. Bu yaşanmış bir gerçektir. Aynı köylü iki arkadaşın çocukları tesadüf eseri tranvayda karşılaşır kan çekmiş olacak ki bir an göz göze gelirler biri diğerine sorar Türk müsün diye EVET der . Sohbet başlar nerelisin der ANKARALIYIM der karşıdaki bende Ankaralıyım der neresinden diye sorar ŞEREFLIKOCHISAR der öteki bende der,nersesinden diye sorar IBRAHIMBEYLIKÖYÜ nden der öteki bende der, ve gülüşürler babalarının ismini söylerler ama tanımazlar oysaki babaları çok yakın arkadaşlardır. Akşam eve gelir ve babalarına anlatırlar.) Evet sevgili dostlar degerli hemserilerim Bu olay karşısında insan bir degil bin kere düşünmesi gerekiyor sanırım. Böyle olaylara meydan vermemek için çok çalısmalıyız çoookkkk…..
Biz Ankaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bizleri bu güne getiren büyüklerimiz (anne ve babalarımız )ın yaşamadıkları hayatlarını yaşatmak icin gezi ve yaslilara hizmet adi altinda çeşitli etkinlikler yapmak ,(geçmişine saygısı olmayanın geleceğine sevgisi olmaz) ilkesiyle onlara ikinci hayatlarını yaşamaları için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Ankaralı olmayıpta Ankaraya gönül vermiş tüm insanlarımızın da dert ve sıkıntılarında yanlarında olmak, yardımcı olmak, arzusundayız. Başta Essende olmak üzere Almanyanın çeşitli kentlerinde yaşayan hemşerilerimizle Ankaralılar kültür ve dayanışma dernegi olarak tanışıp kaynaşmak amacı ile kültürel etkinliklerde bulunmak. Devlet destekli uyum kursları ( almanca dil kursları ) vermek mali gücümüz ölçüsünde mağdur Ankaralı veya Ankaraya gönül vermiş Ankaralıyım diyen çocuklarımıza öğrenim bursları vermek. Essen üniversitesi eşliginde almanca,ingilizce,matematik ve türkçe destek dersleri vermek ev ödevlerinde yardımcı olmak. Kültürümüzün yaşanması, tanıtılması amacı ile segmen ekibi ve cocuk korosu kurmak,yapılan etkinliklerde (dügün,nişan özel gecelerde) ankara oyun havalarını oynamak ve tanıtmak. Kültür sorumlumuz sayin Kazım Birlik tarafından saz kursu verilecektir Ankaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği olarak ayırım yapmadan tüm Ankaralıları ve Ankaraya gönül vermiş tüm anadolulu hemşerilerimize derneğimizin kapısının her an açık oldugunu belirtmek istiyorum...

Saygılarımla, Halil YALÇIN

Bilgi için:+49 160 6963820
www.ankaralilardernegi.com dernegimizi lütfen ziyaret ediniz ve cevrenizdekilere öneriniz.
Mail: info@ankaralilardernegi.com

SORUNLAR PAYLAŞTIKCA AZALIR , SEVİNÇLER PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR.